CZCIONKA: A A+ A++ KONTRAST: A A A A
SIECI
Lokalne, Internet oraz związany z nimi sprzęt sieciowy
BEZPIECZEŃSTWO
Zabezpieczanie sieci komputerowych, sprzętu biurowego i poczty elektronicznej
EDUKACJA
Usługi związane z szeroko pojętą edukacją
BIURO
Aplikacje biurowe, sprzęt komputerowy i peryferia

Pracownicy PO

Dostęp do eduroam jest domyślnie wyłączony
Aby skorzystać z sieci bezprzewodowej należy aktywować usługę na stronie inet.po.opole.pl 
w zakładce PROFIL -> Eduroam (sieć WiFi).

estudent


 

Doktoranci i Studenci PO

Dostęp do eduroam jest domyślnie wyłączony.
Aby skorzystać z sieci bezprzewodowej należy aktywować usługę na stronie estudent.po.opole.pl 
w zakładce Usługi -> Sieć bezprzewodowa WiFi (eduroam).

estudent

W razie pytań lub uwag proszę się skontaktować z pracownikami Uczelnianego Ośrodka informatycznego:

  • Adres: ul. Mikołajczyka 5 (pok. E-210), 45-271 Opole 
  • Telefon: +48 77 449 8085
  • E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Usługa Eduroam działa w oparciu o Regulamin dostępny na stronie http://www.eduroam.pl.

Sieć eduroam działa w standardzie 802.11a/b/g/n/ac (standard dostępu jest zależny od lokalizacji)
i oferuje dostęp do Internetu z maksymalną prędkością 866Mbit/s. Test prędkościPo podłączeniu do sieci bezprzewodowej i odpowiedniej konfiguracji. Zostanie wyświetlone okno autoryzacji, na której użytkownik powinien podać prawidłowe dane logowania.Zautoryzowani użytkownicy sieci mają dostęp do protokołów i usług działających na poniższych portach:

  • TCP: HTTP, HTTPS, SMTP, SMTPS, SMTP TTLS, POP3, POP3S, IMAP, IMAPS, IMAP3, FTP, PPTP, MS RDP, FRING, IPSec TCP, SIP
  • UDP: IPsec NAT-T, FRING, SIP
  • ESP
  • GRE

System eduroam (Education Roaming) pozwala na uzyskanie dostępu do sieci bezprzewodowej i przewodowej bez konieczności kontaktowania się z lokalnymi administratorami. Instytucje biorące udział w projekcie zobowiazują się do przestrzegania wspólnej polityki bezpieczeństwa i do ufania informacjom przekazywanym z innych instytucji włączonych w system.

W typowej sytuacji, użytkownik komputera przenośnego uzyska dostęp w innej instytucji bez konfigurowania czegokolwiek. Ustawienia, z których korzysta we własnej instytucji pozwolą mu na dostęp w każdym innym miejscu. Nie oznacza to, że dostęp jest anonimowy i niekontrolowany, wręcz przeciwnie, każdy dostęp do sieci jest odnotowywany i ewentualne nadużycia moga być później powiązane z konkretną osobą.

Dostęp do sieci eduroam wymaga uwierzytelniania użytkowników zgodnego ze standardem 802.1x. Takie uwierzytelnianie może być włączone zarówno dla połaczeń standardowych (przewodowych), jak i bezprzewodowych. Obecnie ten drugi przypadek można uznać za zdecydowanie przeważający.

Standard 802.1x pozwala na wstępne sprawdzenie, czy użytkownik ma prawo dostępu do sieci. Uwierzytelnienie może być realizowane wieloma metodami, z tym że wybór metody zależy od ustawień w instytucji macierzystej, a nie w instytucji, w której użytkownik chce sie podłączyć. Poza uwierzytelnianiem, automatycznie realizowane jest szyfrowanie transmisji przy pomocy jednorazowego klucza sesji; taki klucz jest wielokrotnie wymieniany w czasie trwania sesji. Na podstawie danych autoryzacyjnych można użytkownika zakwalifikować do odpowiedniej grupy bezpieczeństwa i nadać mu odpowiednie prawa. Dzieki takiemu podejściu użytkownik w swojej instytucji macierzystej ma większe prawa niż goście, pomimo, że parametry konfiguracyjne pozostają takie same.

Źródło: http://www.eduroam.pl